
Niniejszy wpis jest częścią cyklu „Ognisko dla początkujących„
Kora brzozy to podpałka najszerzej kojarzona – i nie bez przyczyny. Strukturą przypomina papier, używany często do rozpalania ognia przez „laików”. Szybko łapie płomień, a z uwagi na zawartość olejków eteryczynych pali się nawet, gdy jest wilgotna. Podstawowy wybór w lesie liściastym.
Jak pozyskać podpałkę z brzozy?
Są dwa sposoby, w jaki możemy uzyskać łatwopalny materiał. W przypadku, gdy wyruszasz z domu z zamiarem rozpalenia ogniska, możesz pozyskiwać podpałkę wolniej, w sposób nieinwazyjny. Praktycznie każde młode drzewo będzie miało na sobie łatwopalne „farfocle”. Nie będzie ich dużo, dlatego jest to metoda czasochłonna, jednak ich zbieranie nie uszkadza drzewa.

W przypadku, gdy musisz rozpalić ogień szybko, lub masz dostęp do martwego drzewa, lepiej sprawdza się metoda inwazyjna, która pozwala pozyskać znacznie większe ilości materiału. Aby ją zastosować należy wyciąć na drzewie krzyżyk.

Następnie należy podważyć narożniki i pociągnąć do siebie. Jeśli cięcie nie było zbyt głębokie i nie przetniesz wszystkich warstw kory, drzewo nie dozna trwałego uszkodzenia.

W rezultacie otrzymujemy garść łatwopalnego materiału.

Jeśli nacięcie było zbyt głębokie, można uzyskać korę z warstwą łyka. Taka kora gorzej nadaje się na podpałkę.

Uwaga na tego pana
Pozyskując korę można od czasu do czasu natknąć się na przypominającego spaleniznę grzyba.

To błyskoporek podkorowy, znany też jako czaga. Jest w Polsce pod częściową ochroną gatunkową. Przedsiębiorczy czytelnik, chcący go pozyskać bez pozwolenia, oraz czytelnik niedoinformowany, uszkadzający błyskoporka niechcący, w razie przyłapania naraża się na mandat.
Jak wykorzystać korę brzozy?
W celu podpalenia kory krzesiwem należy zmechacić nieco jej powierzchnię. Celem jest uzyskanie wiórków, które złapią iskrę.

Tak spreparowana kora pozostawiona sama sobie szybko zgaśnie. Płomień należy wykorzystać do podpalenia kolejnych kawałków kory.
Podobnie jak pukle, kora brzozy wymaga pewnego wyczucia. Trzeba wiedzieć, kiedy już można położyć na płomień pierwszą garść chrustu. Nie ma tu uniwersalnej recepty, trzeba ćwiczyć.
Wady, zalety, kiedy stosować
Zalety kory brzozowej to:
- Łatwość rozpalenia
- Duża dostępność w polskich lasach liściastych
- Pali się nawet wilgotna
Wady kory brzozowej to:
- Inwazyjność: pozyskiwanie z żywego drzewa rani je
- Mała odporność na wiatr
- Do rozpalenia ognia potrzeba jej stosunkowo dużo
Kiedy stosować korę brzozy?
- Las liściasty
- Dużo czasu na zebranie lub
- Dostęp do martwego drzewa
- Nieduży wiatr lub przy zbudowanym wiatrochronie
Pingback:Ognisko dla początkujących - Tanie Przetrwanie
Pingback:Tanie krzesiwo 8 mm., czyli: nic lepszego nie kupisz - Tanie Przetrwanie