Kandydat na ukryte ostrze: QuingGear Mini Folding Knife

Uwaga: przed lekturą niniejszego wpisu polecam zapoznanie się z artykułem wstępnym

Tasaczek, zwany przez producenta QuingGear Mini Folding Knife, znalazłem na Aliexpress (link pod obrazkiem):

Sam nie wiem czemu, ale ten nożyk wyjątkowo mi podpasował wyglądem – na tyle, żebym od razu dorobił mu ogonek z paracordu.

Parametry techniczne

Ostrze o krawędzi tnącej długości 23 mm. zrobione jest rzekomo ze stali narzędziowej D2. Nie jestem w stanie oszacować czy to prawda. Fakt faktem, że ostrzy się go dłużej niż zwykłą nierdzewkę, a raz naostrzony – trzyma ostrość długo.

Otwieranie – można otworzyć jedną ręką, przy pomocy otworu w głowni (coś w stylu Sypderco) lub w stylu brzytwy, dzięki przedłużeniu głowni – tangowi.

Grubość ostrza – 2 mm. – tyle, co w niejednym nożu z głownią stałą.

Waga – z ogonkiem – 62 gramy.

Formalnej blokady ostrza brak, jednak większość prac automatycznie lokuje kciuk na ułatwiającym otwieranie tangu, co w praktyce oznacza zablokowanie noża przed złożeniem.

Wrażenia z użytkowania

Jednym zdaniem: mały, pancerny skurczybyk. Wytrzymuje starcie z twardym drewnem. Posłużył mi kiedyś za improwizowany młotek. Przetrwał batonowanie (choć to ostatnie kosztem poluzowania śrub).

Nie nadaje się oczywiście do dłuższych prac – wcześniej czy później ręka woła o dłuższy uchwyt. Długość krawędzi tnącej dyskwalifikuje go w zakresie krojenia warzyw czy mięsa, ale nie o to w nim w końcu chodzi.

Jedyna wada – potrafi się sam otworzyć, więc noszenie go luzem w torbie czy kieszeni jest nieco ryzykowne.

Kryteria ukrytego ostrza

Jak tasaczek radzi sobie w roli ukrytego ostrza do Zony? W zakresie użytkowym jest nieźle. Sosnę testową zastrugał koncertowo:

Pukle struga w sam raz:

Czy pojechał do Zony?

Nie. Zdyskwalifikowały go masa i rozmiar po złożeniu. Próbowałem temu zaradzić, zamawiając wersję alternatywną, z płaskim ostrzem – przesyłka jednak nie dotarła.

Otagowano , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Kandydat na ukryte ostrze: QuingGear Mini Folding Knife

  1. Pingback:W poszukiwaniu ukrytego ostrza - Tanie Przetrwanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *